Замість «Історії України», луганські школярі вивчають «Историю Отечества»

1
483

 

Особлива увага в самопроголошених «республіках» приділяється ідеологічній роботі з населенням. Вона проводиться у різних формах і спрямована на формування нетерпимості до української влади.

Повною мірою ідеологічні та пропагандистські завдання самопроголошені «республіки» реалізують через систему освіти, яка з початку окупації зазнала істотних змін, дедалі більше рухаючись у бік Росії. За словами педагогів, які залишилися на окупованій території Луганщини, усі учні початкової школи «ЛНР», тобто 1–4 класів, повністю переведені на російські освітні програми і стандарти. Це створило велику кількість проблем. По-перше, педагогам у спішному порядку доводиться освоювати новий матеріал; по-друге, додалися нові предмети, наприклад «Основи православної культури» для 3–4 класів.

Новий «релігійний» предмет є досить складним курсом не те що для дітей, а й для самих педагогів. У РФ його, як правило, викладають священнослужителі. Введення цієї дисципліни в російських школах кілька років тому супроводжувалося громадською дискусією – була велика кількість незадоволених серед педагогів, переконаних у необхідності збереження «світського» характеру освіти, та серед батьків, які обурювалися додатковим освітнім навантаженням на своїх дітей і висловлювали сумніви в його необхідності.

На прес-конференції «міністра освіти і науки ЛНР» В. Ткаченко щодо підсумків роботи за 2015 навчальний рік було повідомлено, що в «республіці» не використовуються навчальні програми України, але українська мова та література продовжує вивчатися. Вона заявила, що школи забезпечені підручниками на 90 %, решта підручників будуть доставлені з Російської Федерації, відповідної угоди вже досягнуто .

Як повідомляють педагоги, що залишилися працювати в «ЛНР», у кількох спеціалізованих школах «республіки» продовжують працювати українські класи, у яких усі предмети викладаються українською мовою. У рамках курсу української літератури список творів залишився незмінним, проте керівники шкіл дали педагогам негласне розпорядження бути вкрай обережними у формулюваннях і висновках під час аналізу їхнього змісту, а також при підборі цитат.

Замість «Історії України», луганські школярі тепер вивчають «Историю Отечества», яка складається з «історії Росії», «історії України» та «Історії нашого краю». Що стосується «Основ правознавства», які викладаються в середній школі, вони, як і раніше, повністю базуються на українському законодавстві .

У «міністерстві освіти і науки ДНР» вирішили, що за рахунок скорочення годин на українську мову збільшиться час на вивчення російської мови й літератури в школах. Поки українська вивчається в усіх школах, оскільки є «державною мовою».

Узагалі серед «керівництва ДНР» переважає думка, що потрібно звести години на вивчення української мови до мінімуму. «Метою вивчення української мови, яка є не самостійною мовою, а вкрай ідеологізованим і засміченим іноземними словами суржиком, має бути вміння прочитати український текст. Бо за фактом на ній ніхто не говорить і не думає, а те, що існує насправді, – це безліч говірок. Українська мова – це штучний політичний конструкт, політична орієнтація, переведена в текст. Тому витрачати дорогоцінний час на його вивчення – це відбирати його в рідної російської мови. Тим більше що за 20 років українізації рівень грамотного володіння нею і так дуже сильно впав, особливо серед молоді», – радить оглядач російського інтернет-ресурсу «Накануне.ru» .

 «Міністр освіти і науки ДНР Л. Полякова» повідомила, що в «республіці» розробляють нові підручники з історії, української мови та літератури. Навчальними посібниками з інших предметів школи «ДНР» забезпечила Російська Федерація.

Водночас «міністерство освіти і науки ДНР» дало неофіційну команду готуватися до переходу на російські вимоги щодо організації навчального процесу. Це стосується співвідношення годин на різні цикли дисциплін, формування навчального навантаження тощо. Швидше за все, з наступного навчального року освітні заклади «ДНР» працюватимуть уже за російськими правилами.

1 КОММЕНТАРИЙ

ОСТАВЬТЕ ВАШ КОММЕНТАРИЙ