Ірина Шаповалова: “ Ми чудово розуміємо, що за кожною справою в суді стоїть людська доля”

1
1392

В Україні стрімко йдуть демократичні реформи, які торкнулися й судової системи. Тисячі суддів по всій державі пройшли кваліфікаційне оцінювання. Павлоградський міськрайонний суд та його відвідувачі теж тривалий час відчували на собі певні незручності в зв`язку з відсутністю достатньої кількості суддів, які могли би розглядати справи.

Нагадаємо, з 22 суддів Павлоградского міськрайонного суду здійснювали правосуддя лише 8. У 9-ти суддів закінчились повноваження, деякі з них не мали повноважень більше двох років. Справи кримінальної юрисдикції розглядалися трьома суддями, справи цівільної та адмінистративної юрисдикції — п`ятеро суддів.

І ось 7 вересня 2018 р. Указом Президента України було призначено в Павлоградський міськрайонний суд 8 суддів, в тому числі і Ірину Шаповалову, яка погодилась розповісти кореспонденту beg.dp.ua все про процедуру кваліфікаційного оцінювання.

До речі, ці вісім суддів раніше працювали в Павлоградському суді, але відносились до категорії так званих суддів-п`ятирічок, які повинні були підтвердити свої повноваження.

– Хто ці вісім суддів, які успішно відновили свої суддівські повноваження та повернулися до роботи в Павлоградський міськрайсуд?

– Після успішного проходження процедури кваліфікаційного оцінювання всі вісім суддів — Зоряна Обора, Мар’ян Мицак, Микола Перекопський, Анна Врона, Ірина Шаповалова, Тетяна Кононенко, Світлана Юдіна, Уляна Болдирєва — підтвердили відповідність займаній посаді і були призначені на посади суддів в Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

На жаль, процедура кваліфікаційного оцінювання була довга за часом. Особисто для мене це відбувалося 7 місяців. Потім Вища Рада Правосуддя подала Подання до Адміністрації Президента, як наслідок було видано Указ Президента про наше призначення.

– Що входило в процедуру оцінювання суддів?

– Процедура оцінювання суддів складається з декількох етапів. Це тестування моральних, особистісних, психологічних якостей судді: судді складали психологічні тести та проходили співбесіду з психологом. Судді писали практичне завдання, проходили тестування на перевірку знань в галузі права. Потім була співбесіда з членами кваліфікаційної колегії Вищої кваліфікаційної колегії суддів.

За результатами співбесіди було визначено, чи відповідає конкретний суддя займаній посаді чи ні. Оскільки під час співбесіди вивчаються не тільки результаті іспитів і тестів, але і виявляється відповідність статків судді його способу життя, досліджується питання взаємовідносин з суспільством, чи були притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, які показники роботи судді за попередні роки, ретельно вивчається досьє судді, перевіряється відповідність його коштів фактичним витратам. Співбесіда — це завершальний етап в доленосному рішенні: бути людині суддею чи не бути. В тому разі, якщо якійсь етап оцінювання не пройдено, суддю звільняють з роботи.

Разом зі мною ще приблизно 1000 суддів з усієї України проходили таке оцінювання.

Маємо сподівання, що ще 3 судді без повноважень та 7 працюючих суддів Павлоградського міськрайсуду успішно пройдуть процедуру кваліфікаційного оцінювання.

– Скільки ще знадобиться часу на те, щоб судді дійсно приступили до слухання справ?

– Ми вже приступили до виконання своїх повноважень. З моменту опублікування Указу Президента України внесено відповідний запис до системи автоматизованої системи розподілу слухання справ, і вже перші справи розподіляються на мене і моїх колег.

Сподіваємось, що навантаження на суддів вирівняється, та справи будуть розглядатися оперативніше, в тому числі й кримінальні справи. Ми чудово розуміємо, що за кожною справою в суді стоїть людська доля, наше найголовніше призначення як суддів — це захист прав та інтересів людини.

– Відомо, що судді, які слухали кримінальні справи в Павлоградському міськрайсуді, відчували на собі дуже велике навантаження. Хто з новопризначених суддів буде розглядати ці  справи?

– Навантаження в кримінальній колегії поліпшиться. Судді Мар`ян Мицак та Тетяна Кононенко розглядатимуть кримінальні справи. Про те, інші судді також мають на це право, наприклад, якщо виникне необхідність участі суддів у суддівській колегії, то це можливо і для суддів, які розглядають цивільні справи. У фаховості суддів Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області – сумнівів не має і бути не може.

Судді готові прийти в процес і слухати його з ранку до вечора. Проблема в іншому. Ми маємо проблему з доставленням до залу суду осіб, які утримуються під вартою. В Павлограді ізолятор тимчасового тримання не працює. Тому підсудних доставляють з м. Дніпро, а це займає багато часу: підозрюваних, справи яких призначено слухати на конкретний день, доправляють не всіх та не своєчасно та тільки два рази на тиждень. Це системна проблема не тільки для Павлоградского міськрайонного суду Дніпроетровської області, але ми маємо сподівання, що і це питання зрештою буде вирішено, оскільки оперативний судовий розгляд справ, особливо кримінальних, – є дуже важливим.

1 КОММЕНТАРИЙ

  1. Может кто-то объяснить по новым судебным реформам, потерпевшего – в суде выгнали за дверь, а лжесвидетель один и обвиняемый, как самые уважаемые люди сидят в зале, в решении еще 4 лжесвидетеля, которых в зале заседаний не было вообще. Это не суд, а судилище в Терновке. Позор. Никто в этой стране не защитит простого человека.

ОСТАВЬТЕ ВАШ КОММЕНТАРИЙ