Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі надає роз’яснення понять « трудовий» та « страховий » стаж

0
375

Під час проведення зустрічей у трудових колективах міста та району спеціалісти управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі найчастіше роз’яснюють відмінності понять « трудовий» та « страховий » стаж. Чи є між ними різниця? Нажаль ці поняття часто плутають і не розуміють. Отже, спробуємо пояснити різницю.
Трудовий стаж – це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.
Страховий стаж – це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.
А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!
Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.
Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може пійти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.
Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?
Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в Реєстрі застрахованих осіб загальнообов’язкового пенсійного страхування. Ви можете отримати ці данні трьома способами:
Перший спосіб. Прийти до будь-якого управління Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, спеціалісти управління за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.
Другий спосіб. Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному управлінні Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.
Третій спосіб. Вважаємо, самим зручним, якщо звичайно ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.uaі кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.
Що входить до страхового стажу
До страхового стажу входять наступні періоди:
трудовий стаж до 1 січня 2000 року
періоди навчання у вищому/середньому навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання до 1 січня 2004 р
з 1 січня 2004 року  періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати вами або вашим роботодавцем страхових внесків
період військової строкової служби
період перебування на фронті чи участь у бойових діях
періоди догляду за дитиною до 3-х років
періоди догляду за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років
перебування на обліку в центрі зайнятості
А як бути з тими, хто на півставки чи на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів?
Для того, щоб до страхового стажу зарахували повний місяць, потрібно сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!
Страховий стаж можна купити
Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до фіскальної служби та подати заяву для укладення договору про добровільну сплату страхового внеску.
Орієнтовний розмір внеску буде складати 37%  від мінімальної заробітної плати, яка на сьогоднішній день складає 1218 грн, тобто приблизно 450 гривень. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.
«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:
студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу, але які не хочуть втрачати ці роки
безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості
люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах
заробітчани
Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!

Заступник начальника управління – М.П.Сєрських

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ

ОСТАВЬТЕ ВАШ КОММЕНТАРИЙ