Перелітні птахи повертаються

3
16588

Весною перелітні птахи повертаються до нас, суворо додержуючись черги. Проте строки прильоту ранніх перелітних птахів в різні роки, в залежності від ходу весни коливаються більше, ніж у тих, що з`являються у нас в кінці весни.

З 1березня по 1 квітня до нас першими завітають дикі гуси, польові жайворонки та шпаки; після міжнародного свята всіх жінок, з 10 березня – 5 квітня нас радують своєю появою чайка (чибис), сіра чапля, бекас, травник, зяблик, різні дикі качки , різні дрозди, малинівка, лісовий жайворонок, біла плиска, вальдшнеп; з 20 березня – 15 квітня прилітають чорногуз, кулик-чорниш, кам`янка, дуд; з 1 – 20 квітня з`являються малий зуйок, вівчарик, горихвістка. кулик-перевізник, лелека; з 5 – 25 квітня нам слід очікувати на жовту плиску, сільську та міську ластівку, строкату мухоловку; з 20 квітня – 5 травня ми маємо нагоду насолодитися співами соловейка, іволги, разом з цими пташками прилітають перепел, деркач, зозуля, славка чорноголова. І нарешті останніми в цьому «параді» з являються з 1 – 15 травня сіра мухоловка,крячки річкові й малі, сорокопуд та стрижі. На півдні нашої країни ранні птахи прилітають раніше на 10 – 15 днів, пізні прилітають на 10 -15 днів пізніше від строків, що зазначені вище.

Перелітні птахи повертаютьсяЯкщо підрахувати , скільки їжі споживають птахи певного району, скажімо, території лісництва або масиву фруктових садів за день, місяць, рік, то дістанемо фантастично великі цифри. Дрібні комахоїдні птахи знищують величезну кількість гусені, личинок та дорослих шкідливих комах. Денний раціон пташки відповідає її вазі, не менше корму споживають і пташенята, які за 2 – 3 тижні набувають розміру і ваги дорослого птаха. За даними орнітологів, синиця велика і гаїчка, коли їх годували в клітці гусінню непарного шовкопряда, з`їдали щодня корму, майже вдвічі більше власної маси. Ще більше їдять пташенята.

пара синиць приносить пташенятам не менше 10 тисяч різних комах, а маленька мухоловка за місяць знищує 1300 – 1400 мух.

Учені підрахували, що велика синиця за день приносить корму понад 350 раз, а сіра мухоловка, вівчарик-ковалик, вівчарик жовтобровий, очеретянка ставкова та деякі інші дрібні комахоїдні птахи – понад 400. За 14 – 16 днів, поки пташенята перебувають у гнізді, велика синиця приносить понад 2 кг різних комах, серед яких переважно шкідники. Пара шпаків за період годівлі пташенят знищує близько 8000 хрущів та їх личинок. Широко відомі факти: пара синиць приносить пташенятам не менше 10 тисяч різних комах, а маленька мухоловка за місяць знищує 1300 – 1400 мух. Шукаючи їжу, птахи ретельно «обстежують» кожну гілочку, листочок, тріщину в корі дерев, перевертають опале листя на землі, тобто знаходять комах в усіх можливих схованках, де боротьба з ними штучними методами захисту рослин, в тому числі й хімічними, майже неможлива без шкоди для екологічного середовища.

Та не тільки в гніздовий період птахи здійснюють свою корисну діяльність. Під час весняних і осінніх перельотів кількість птахів може збільшуватись у 10 – 15 раз, отже, відповідно збільшується і кількість знищених ними комах-шкідників. Птахи швидко реагують на збільшення кількості шкідників: найбільш відомим прикладом швидкої реакції на розмноження комах-шкідників є масова поява рожевих шпаків у тих місцях. де розмножується сарана, або збільшення кількості сов, мишоїдів-зимняків та інших тварин, які їдять мишовидних гризунів там, де спостерігається масове розмноження сірої полівки, польової миші та інших небезпечних шкідників сільського господарства. Відомо, що річний раціон однієї миші становить до 3-х кілограмів зерна, ховраха – до 16 кілограмів, а сова-сипуха з`їдає за місяць близько 100 мишей, пара невеликих соколів-боривітрів приносить пташенятам до 10-ти мишей у день. Таким чином, хижі птахи знищують багато мишовидних гризунів, зберігаючи цим значну кількість хліба.

Дуже велика роль птахів у поширенні багатьох рослин і, зокрема, в процесах поширення і поновлення лісів. Поїдаючи різні плоди, ягоди. насіння, роблячи собі запаси їжі, а потім забуваючи їх іноді далеко за межами лісу, птахи сприяють розповсюдженню багатьох деревних і чагарникових рослин

Зазначимо, що всі птахи заслуговують на охорону всіма доступними способами. Так у зимовий час юннати СЮН систематично годують зимуючих птахів різними зерновими культурами, просом, насінням соняшника, гарбуза, несолоними горіхами, ягодами горобини, шипшини та калини, крихтами хліба, а синичкам ще дають ласувати несолоним салом, збільшуючи кількість корму під час снігопадів та морозів, бо знають, – де годують птахів, туди вони і летять. Багаторічними спостереженнями виявлено, що великі синиці, яких годували взимку, залишаються на гніздування поблизу місць годівлі і виводять там пташенят, тому сади і всі деревні насадження в цих місцях майже не пошкоджуються комахами-шкідниками.

Крім зимової підгодівлі, ми намагаємося створити сприятливі умови для гніздування, пам`ятаючи, що найкращі місця для цього – густі кущі та дерева: вишня, яблуня, груша, шипшина, терен, біла та жовта акації, ялина бузина, бирючина, жимолость, алича, глід, горобина та інші насадження. Ми вважаємо, що дієвим засобом приваблювання й охорони птахів є розвішування різних штучних гніздівель, тому що більшість комахоїдних птахів є дуплогніздниками, тому, розвішуючи штучні пташині будиночки, ми приваблюємо птахів туди, де вони, на наш погляд, більше потрібні. Найбільш поширені штучні гнізда – шпаківні та синичники. Виготовляти їх слід з сухих, сірих, неструганих дошок, можна також робити дуплянки. На передній стінці в верхній частині робиться отвір: у шпаківень – діаметром 4,7 – 5,0 сантиметрів, в синичниках – 3,0 – 3,5 сантиметра. Штучні гнізда не повинні мати щілин, а також бути занадто гладкими, чи мати виступаючі гострі цвяхи.

Дуже важливо правильно розвішувати штучні будиночки для птахів. Передня стінка повинна мати невеликий нахил вперед, щоб у будиночок не потрапив дощ і птаха було легше вибиратися зсередини. Щоб запобігти псуванню дерев, гнізда слід прив`язувати дротом, підставивши під дріт дерев`яні прокладки. Для дрібних птахів гнізда можна вішати на гачках. Висота розвішування для шпаківень – 6 – 10 метрів, у садах та молодих насадженнях – 4 – 6 метрів, для синичників – від 2 до 8 метрів.

На гектар лісу або саду рекомендується розвішувати 5 – 10 шпаківень та 5 – 15 синичників. Робити це треба до прильоту птахів, а ще краще – з осені.
Для захисту гнізд від ворон, сорок та котів слід робити верхню кришку виступаючою на 6 – 8 сантиметрів і розвішувати гнізда так, щоб поблизу не було гілок.
Для приваблення хижих птахів рекомендуються штучні гнізда з отворами більшого розміру. На полях з весни до пізньої осені необхідно виставляти 2 – 3 жердини на гектар, висотою 3 – 4 метри, з попередньою планкою зверху. З цих жердин хижі птахи виглядають здобич і винищують майже всіх гризунів.
Дбайливо ставлячись до птахів, охороняючи й приваблюючи їх, ми значно збільшимо їх кількість , адже забезпечимо себе надійними помічниками у збереженні врожаю та зелених насаджень.
Гарно було б, щоб кожна людина була озброєна знаннями про значення та користь птахів, а згодом, щоб усюди в природі їх жило якомога більше, щоб пернаті проводили свою корисну роботу, милували нас своїми яскравими фарбами, веселою метушнею і мелодійними співами.
Людина має бути розумним і ощадливим господарем на планеті і всі свої вчинки погоджувати з наукою про природу, керуватися знаннями про тварин. Тож давайте всі разом будемо цінувати, любити, поважати птахів заради них самих, як священних створінь самої Природи.

1 квітня відзначається Міжнародний день птахів.
На Станції юних натуралістів м. Павлоград на засіданнях гуртків «Еколого-естетична студія» (керівник Гуменюк Любов Михайлівна) та «Любителі декоративних і свійських тварин» (керівник Зайцева Людмила Степанівна) ми неодноразово наголошували, що птахи мають надзвичайно важливе значення як в житті людини, так і житті екологічних систем.

Автори статті:
Чаплигіна Єлизавета, учениця 8-б класу ЗШ № 3
Гузь Олександра, учениця 5 класу ЗШ № 3
П’ятенко Стефан, учень 4 класу ЗШ № 3
П’ятенко Марк, учень 4 класу ЗШ № 3

3 КОММЕНТАРИИ

ОСТАВЬТЕ ВАШ КОММЕНТАРИЙ