Павлоград не знає, для чого колись у місті використовувалися величезні цвяхи

0
514

Під час ремонту колектора в центрі міста Павлограда, на перехресті вулиць Центральна та Миру, комунальниками було знайдено величезний залізний цвях. Це зацікавило музейних працівників.

Павлоград не знає, для чого колись у місті використовувалися величезні цвяхи– Сьогодні мова про ГІГАНТСЬКИЙ ЦВЯХ. Я хочу надати інформацію про знахідку працівниками КП “Затишне місто”, – написала на своїй сторінці у Facebook екс-директор Павлоградського історико-краєзнавчого музею Тетяна Ведмідь. – На розі вулиць Центральна (Карла Маркса,Олександрівська) та Миру (Інтернаціональна,
Єврейська) під час проведення ремонту колектора було знайдено величезний залізний цвях!Розміром він-стержень до 30 см,капелюшок у вигляді гриба розміром десь 15-17 см.

Звертаючись до архівних матеріалів, саме на тому місці, на початку ХХ ст. була хлібопекарня двох господарів-Абрама Капштанера та Шлера Мордха,(після революції 1917 р. вона була націоналізована більшовиками,господарі виїхали,на місці пекарні було відкрито хлібозавод,який працював до 60-х років ХХ ст.)

На той час у м.Павлоград було 7 пекарень у різних місцях міста.І в місті було 7 парових млинів.Населення міста збільшувалося завдяки притоку людей з різних міст,сіл і регіонів.Тому потреба у хлібі збільшувалася.Хлібопекарні випікали хліб різного гатунку для різних верств населення.І виникала необхідність збільшувати примішення пекарень.

Тому є версія, що такі великі цвяхи використовували під час будівництва тимчасово зроблених підмостків та лісів, а також вони використовувалися і для покрівлі дахів залізом.І щоб вода не потрапляла під цвях у отвір (для герметизації отвору), його робили великим. А виготовляли їх ковалі у кузнях (а їх у той час у місті було чотири) спеціально на замовлення господарів.

Це вперше у нашому місті знайдено такий цікавий предмет господарського призначення початку ХХ ст.

Проте, у Бегемота є своя версія: такі цвяхи з нержавіючої сталі виготовлялися у радянські часи, їх вбивали в дорожнє полотно для позначення пішохідного переходу. Саме на перетині вулиць, де ймовірно  існував перехід для пішоходів, і було знайдено цей гігантський цвях у Павлограді.

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ