Криниця, зроблена з душею

0
112

Сільська криниця… Споконвічно ці слова означали місця в кожному селі, де збиралися люди, щоб набрати води, поділитися враженнями про останні сільські події, попліткувати про сусідів і сусідок, пожалітися або похвалитися чимось… Тобто, сільські криниці були своєрідним осередком спілкування сельчан.

Але йшли часи, сільські криниці відходили в минуле, ставали непотрібними, незважаючи на чисту, природну, якісну воду в них, як і багато природних джерел з, навіть, цілющою водою. А разом з руйнуванням криниць, забуттям джерел ми, всі разом, втрачали спогади про свої витоки, історії сіл і міст, стародавні народні традиції.Криниця, зроблена з душею

І якби не було людей, які дбають про історичне надбання краю і всієї країни, то ми б, напевно, вже забули про своє народне коріння, хто ми й звідки. Але, на щастя, такі люди серед нас є.

Вперше ідею відновлення занедбаних криниць та відшукати забуті природні джерела, зробити їх впорядкованими й доступними для пересічних мешканців і гостей нашого краю народний депутат України Артур Мартовицкий висловив ще два роки тому. А в минулому, 2017 році вже була розроблена його Програма «Джерела Павлоградщини», яка, спільними зусиллями сільських громад, самого народного депутата і Компанії ДТЕК, через Конкурс міні-грантів «Громада своїми руками», почала реалізовуватися в тому ж році. Артур Володимирович особисто, перед початком реалізації Програми, об’їхав відомі сельчанам джерела, оглянув старі криниці, якими вже давно ніхто не користувався, після чого й був складений план їх відновлення й впорядкування.Криниця, зроблена з душею

Чимало було зроблено в минулому році. А ось нещодавно, 26 вересня, відбулося відкриття ще одного реалізованого спільними зусиллями проекту – переможця Конкурсу ДТЕК «Громада своїми руками» в рамках Програми народного депутата «Джерела Павлоградщини» в селі Булахівка, Межирічської ОТГ. Сільська криниця, якій, за свідоцтвами самих мешканців села, вже більше 300 років, довго була лише нагадуванням про ті часи, коли водою з неї користувалися люди. А ініціативна група Булахівської ЗОШ «Holiday markers» під керівництвом директора школи Наталі Масловської розробила проект – переможець, який назвали «Душі криниця». За кошти з фонду Конкурсу – 54 800 грн., «Благодійного фонду сприяння соціально – економічному розвитку Західного Донбасу», заснованого Артуром Мартовицьким, – 15 000 грн., власними коштами громади й виконаними роботами руками самих булахівчан на 15 600 грн., внески партнерів – понад 57 000 грн., було створене диво, яке тепер на довгі роки стане прикрасою й візитівкою села – затишний і мальовничій куточок давнини під назвою «Душа криниці», в якому відновлена у старовинному стилі, з любов’ю й теплом душі, старовинна криниця з чистою, смачною водою стала головною «дієвою особою».
У відкритті цього диво – куточка брали участь: народний депутат України Артур Мартовицький, голова Павлоградської райради Наталя Гримайло, староста Булахівського старостинського округу Ірина Гузь, Регіональний представник Компанії ДТЕК з КСВ Олена Коновалова, ініціатор проекту Наталя Масловська, мешканці села всіх віків урочисто відкрили цей оновлений осередок спілкування й відпочинку сельчан.
Вітаючи авторів створеного шедевру, почесні гості відзначили наполегливість як авторів проекту, так і будівельників до прекрасного, їх прагнення самим створити більш комфортні умови проживання, зробити своє село гарнішим і привабливішим. А народний депутат зазначив, що криниці, як і джерела, є витоками нашого народу, його душею, бо без води немає життя. Тому ми всі повинні берегти головне з того, чим на нагородив Господь – чистою природною водою – початком всього живого на Землі. І подякував авторам проекту й безпосереднім учасникам його реалізації за їхні вмілі руки, світлі голови й бажання зберегти народне надбання за створене диво. Супроводжували ці урочисті хвилини народні пісні, вірші про криницю біля рідної домівки, дитячі танці.
Після церемонії відкриття всі присутні зайшли в цей чудовий куточок старовинного села, а після освячення криниці скуштували води з неї. Вода сподобалася, бо криниця була сумлінно вичищена, оновлені кільця й зруб.
А після цієї зворушливої церемонії гості й хазяї села відвідали ще одне джерело – «Козацьку криницю», біля якої, за народною легендою, колись стояв шинок й у ньому зупинявся не хто–небудь, а сам Богдан Хмельницький!
Зараз тут, на березі невеличкого озерця, біля природного джерела зі смачною водою, знову – руками дорослих сельчан, школярів сільської школи, впорядковане місце, з якого починається туристичний еко-маршрут. Кілька туристичних палаток, впорядкована територія, місце для приготування їжі й розваг. Гостей потішили своїми народними піснями булахівський народний пісенний ансамбль, а школярі танцювали й грали в козацькі забави. Керівник цього проекту – директор сільського краєзнавчого музею Ірина Критін. А яким смачним був козацький куліш, зварений просто неба, на вогнищі, у великому казані!
Кінцевим пунктом для відвідин народним депутатом Артуром Мартовицким і Наталією Гримайло в цей день було ще одне природне джерело в Самарському лісі – «Чиста криниця». Дуже незвичне, адже, за висновками біологів, воду на поверхню тут підняло коріння вільхи, бо навкруги більше такої чистої і смачної води немає.

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ

ОСТАВЬТЕ ВАШ КОММЕНТАРИЙ